15.05.2022

Glivar najboljši v zadnji etapi in v skupnem seštevku

Zadnjo, kraljevsko etapo na kolesarski dirki po Madžarski, ki se je v hribovju Mátra končala z vzponom na najvišji madžarski vrh Kékestető, je v razburljivi končnici dobil Italijan Antonio Tiberi (Trek Segaferdo). V izdihljajih etape, 20 m pred ciljno črto, je prehitel Irca Eddija Dunbarja (Ineos Grenadiers), ki je zaostal 2 sekundi, na tretjem mestu je končal Španec Oscar Rodriguez (Movistar Team), zaostal je 21 sekund. V izjemni konkurenci ekip World in Pro Toura je kontinentalna ekipa Adrie Mobil zadnjo etapo odpeljala napadalno in hrabro. Ko so bili kolesarji v dresih modre, rdeče in bele barve na čelu glavnine 10 km pred ciljem se temu ni mogel načuditi tudi strokovni komentator na televizijskem programu Eurosport 2, ki je današnji razplet spremljal v živo. Gal Glivar je bil danes 19. z zaostankom 1:19 min, Kristjan Hočevar je kot 24. v cilj prišel 11 sekund za njim, Kristijan Koren, ki je zelo dobro opravil vlogo pomočnika, je na koncu zaostal 6:38 min in bil 68. Viktor Filutás je bil 74. (+ 7:35 min), David Per 92. in Tilen Finkšt 95. (oba + 12:50 min).

Rumeno majico najboljšega v skupni razvrstitvi je osvojil Dunbar, 23 sekund pred Rodriguezem, na tretjem mestu je končal Italijan Samuele Battistella (Astana Qazaqstan Team), za zmagovalcem je zaostal 28 sekund.

Od naših je bil na koncu najboljši Glivar na 16. mestu (+ 1:23 min), Hočevar je končal na 21. mestu (+ 1:34 min). Oba sta za uvrstitev v skupnem seštevku prejela 3 točke UCI, svetovne kolesarske lestvice. Na 55. mestu je dirko končal Koren (+ 7:28 min), na 69. mestu Finkšt (+ 12,54 min), na 111. mestu Per (+ 26:19 min) in na 114. mestu Filutás (+ 27:24 min).

Zeleno majico najboljšega po točkah je oblekel Nizozemec Fabio Jakobsen (Quick-Step Alpha Vinyl Team), rdečo majico najboljšega v točkovanju gorskih ciljev pa Belgijec Aaron Van Poucke (Sport Vlaanderen-Baloise). Med ekipami je bila najboljša Trek – Segafredo (ZDA), Adria Mobil je bila 14. med 22 ekipami, kar je glede na to, da je prehitela šest višje rangiranih ekip, lep ekipni uspeh.