11.05.2022

Viktor Filutás šesti v skupnem seštevku po 1. etapi

Zmagovalec 1. etape kolesarske dirke po Madžarski, od Csákvárja do Székesfehérvárja, dolge 198 km, je Nizozemec Olav Kooij (Jumbo Visma), ki je v razburljivem ciljnem sprintu za nekaj centimetrov ugnal Italijana Elio Vivianija (Ineos Grenadiers), na tretjem mestu je končal Britanec Matthew Walls (Bora Hansgrohe). Vsi Adrijaši so v cilj prišli v času zmagovalca, najboljši je bil na 18. mestu Tilen Finkšt. V razgibani etapi, s tremi gorskimi cilji 3. kategorije in tremi sprinti z bonifikacijskimi seknudami, je Madžar v našem dresu, Filutás, z aktivno in napadalno vožnjo pridobil nekaj časa in je po prvem dnevu na 6. mestu v skupnem seštevku. V rumeni majici vodilnega je današnji zmagovalec Kooij.

Filutás je bil nekaj časa v ubežni skupini s še štirimi kolesarji, vendar je na enem izmed vzponov približno na polovici današnje etape izgubil stik z njimi, potem pa pred samim zaključkom še nesrečno padel. V cilj je uspel priti z glavnino na 101. mestu, Kristijan Koren je bil 46., David Per 49., Gal Glivar 78. in Kristjan Hočevar 82.

Filutása so po zaključku etape zaradi suma, da si je ob padcu zlomil ključnico, odpeljali v bolnišnico, tako da je še vprašanje ali bo lahko na jutrišnji, 2. etapi od Karcaga–Hajdúszoboszlóa, lahko startal. Filutás je tudi na 3. mestu v točkovanju gorskih ciljev. Jutrišnja, 192 km dolga trasa, je popolnoma ravninska, tako, da bodo na svoj račun ponovno prišli sprinterji, če bo glavnina v cilj prišla v strnjeni skupini.

»Za nami je prva etapa dirke po Madžarski, ki je bila zelo zahtevna, glede na to, da na dirki nastopa 11 ekip World Toura. Ves čas smo lovili beg, na koncu je odločal ciljni sprint. Mislim, da sem se uvrstil okoli 15. mesta«, je povedal Tilen Finkšt.